Stypendystka Programu Fulbrighta prof. Patrice McMahon z wizytą badawczą na WNPiD UAM w Poznaniu

Z radością informujemy, że w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu gościć będzie Patrice McMahon, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln w USA (the University of Nebraska-Lincoln in the US), w którym pełni funkcję dyrektora Programu Honorowego (the Director of the University Honors). Badania Profesor McMahon koncentrują się na kwestiach humanitarnych, budowaniu pokoju, aktywizmie społeczeństwa obywatelskiego i polityce zagranicznej USA. Jest autorką cenionej książki The NGO Game: Post-Conflict Peacebuilding in the Balkans and Beyond (Cornell University Press, 2017) oraz współautorką świetnie przyjętej pracy American Exceptionalism Reconsidered: U.S. Foreign Policy, Human Rights and World Order (Routledge: 2017). Jej badania ukazały się w wielu uznanych w świecie periodykach naukowych, takich jak Foreign Affairs, Political Science Quarterly, Human Rights Quarterly, East European Politics and Societies, Democratization i Ethnopolitics. Badania Patrice McMahon od wielu lat są wspierane przez rząd USA i prywatne fundacje amerykańskie. Jej najnowszą publikację można znaleźć w sekcji East European Politics and Societies Journal poświęconej aktywizmowi społecznemu w Europie Środkowej i Wschodniej. Aktualnie Prof. McMahon wraz z polskimi badaczami z Krakowa i Poznania pracuje nad nową monografią: People Power: Activists in Hard Times in Central and Eastern Europe oraz nad projektem dotyczącym tzw. oddolnego humanitaryzmu w Polsce.

Patrice McMahon jako stypendystka Programu Fulbrighta, wyraża swą wielką radość z kolejnego pobytu w Polsce. Przed laty jeszcze jako studentka przebywała na wymianie studenckiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Polsce, gdzie nie tylko poznała swego męża, ale też nawiązała trwałe przyjaźnie prywatne i zawodowe.