Data publikacji w serwisie:

Weryfikują wypowiedzi polityków i doniesienia medialne - projekt w ramach EJTA

W kończącym się roku akademickim grupa naszych studentów pod kierunkiem prof. Jędrzeja Skrzypczaka realizowała międzynarodowy projekt EUfactcheck w ramach European Journalism Training Association. Celem projektu jest weryfikowanie na podstawie dostępnych źródeł  (baz danych, wywiadów z ekspertami itp.) rozmaitych faktów zawartych w wypowiedziach polityków, materiałach prasowych, dotyczących różnych aspektów życia publicznego w UE.

Publikacje takie pojawiły się później na platformie eufactcheck.eu i rozsyłane są do największych światowych redakcji prasowych. W minionym semestrze poddano analizie wiarygodność trzech tez, które po ewaluacji przez opiekunów naukowych udostępnione zostały na stronie internetowej – Eufactcheck.eu.

Z perspektywy studentki pierwszego roku studiów licencjackich projekt bardzo pomógł mi w swoistym zrozumieniu z jaką materią pracuje dziennikarz w karierze zawodowej. Zaczynając studia wielu z nas nie ma doświadczenia w pisaniu materiałów prasowych – ten projekt jest swoistą wprawką. Osobiście najciekawszym doświadczeniem dla mnie było nawiązywanie kontaktów z osobami wcześniej nieznanymi. Z pomocą profesora Skrzypczaka podczas przygotowywania analiz kontaktowaliśmy się z ekspertami i naukowcami w danych dziedzinach przeprowadzając z nimi korespondencje w trybie zdalnym. Uważam, że właśnie ten element dał mi największy przedsmak pracy dziennikarskiej i pokazał jej dynamikę.

Mówi nam Kornelia Starczewska, uczestniczka projekt

Projekt EUfactcheck okazał się dla mnie bardzo cennym doświadczeniem ze względu na poznanie praktycznej strony tzw. fact - checkingu. Do grupy zaprosił mnie Pan Profesor Jędrzej Skrzypczak. Była to okazja do wypracowania sobie takich zdolności jak wyszukiwanie pierwotnego źródła informacji, nawiązywania kontaktu z ekspertami oraz korygowania zawyżonych danych statystycznych. Ze względu na panujące warunki nasza współpraca przebiegała w całości zdalnie, ale nie sprawiło nam to szczególnej niewygody.

Mówi z kolei Maciej Polcyn, członek zespołu badawczego

Żyjemy w świecie, w którym plotki i fałszywe wiadomości szybko się rozprzestrzeniają. Dzięki temu projektowi zdobyłem nową wiedzę i umiejętności, które są dziś bardzo cenne w pracy dziennikarza. Bardzo pomocna była również współpraca w zaprzyjaźnionym, ciężko pracującym zespole, przy ogromnym wsparciu profesora Jędrzeja Skrzypczaka. Nie mogę się doczekać kolejnych projektów związanych z mediami i dziennikarstwem, które mogą jeszcze bardziej podnieść moje umiejętności i rozwinąć karierę.

Przekonuje Wael Nel, uczestnik projektu

Naszych studentów wspierały merytorycznie prof. Alina Balczyńska-Kosman i prof. Iwetta Andruszkiewicz