Wykład: Parę słów o gerrymanderingu [relacja]

Z okazji 30-lecia Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, w poniedziałek 11 marca, na naszym Wydziale odbył się wykład poświęcony gerrymanderingowi. Naszym prelegentem był prof. UAM dr hab. Mieczysław Cichoń, pracujący w Zakładzie Przestrzeni Funkcyjnych i Równań Różniczkowych na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. We wprowadzeniu do wykładu prof. dr hab. Stanisław Gawiejnowicz przedstawił historię poznańskiego ośrodka matematyki i informatyki, który trzy dekady temu przekształcił się w samodzielny Wydział. W głównej części spotkania profesor Cichoń zaprezentował przykłady stosowania praktyk tworzących nierówne warunki rywalizacji politycznej poprzez demarkację granic okręgów wyborczych oraz metody matematyczne redukujące ryzyko gerrymanderingu.

Pracownicy Wydziału Matematyki i Informatyki przygotowali dla nas postery naukowe prezentujące wykorzystanie metod matematycznych w badaniach politologicznych. Zapraszamy do zapoznania się z ich zawartością.