Wystawa prac studenckich stworzonych przy pomocy AI

Wystawę prac stworzonych przez studentki i studentów WNPiD przy użyciu Sztucznej Inteligencji (SI) można podziwiać na I piętrze Collegium Politicum.

Prace powstały na zajęciach z Grafiki i wizualizacji prowadzonych przez prof. Krzysztofa Molendę.

Ta kolekcja dzieł nie tylko prezentuje innowacyjne podejście do sztuki, ale również stawia wiele ważnych pytań dotyczących etyki i estetyki w kontekście współpracy człowieka z maszyną.

Jednym z kluczowych zagadnień jest pytanie o rolę artysty-autora w procesie tworzenia dzieła przy użyciu SI. Czy twórca pozostaje jedynie programistą kontrolującym algorytmy, czy może uznać się za współtwórcę, który współpracuje z maszyną?

Istotnym aspektem jest kwestia etyczna związana z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji w sztuce. W jaki sposób algorytmy wybierające, generujące lub manipulujące treścią wpływają na nasze spojrzenie na świat? Czy procesy te mogą prowadzić do reprodukcji uprzedzeń lub tworzenia dzieł kontrowersyjnych? Autorki i autorzy nie tylko eksplorują te pytania, ale również starają się świadomie podejść do etycznych aspektów korzystania z SI w sztuce.

Prace prezentowane na wystawie obrazują różnorodność postaw studentek i studentów wobec Sztucznej Inteligencji. Niektóre z nich podkreślają potencjał kreatywny i eksperymentalny tej technologii, wykorzystując ją do stworzenia abstrakcyjnych dzieł, których nie byłoby możliwe osiągnięcie tradycyjnymi metodami. Inne skupiają się na krytycznym spojrzeniu na wpływ SI na nasze społeczeństwo, poruszając tematy związane z kontrolą danych, prywatnością czy manipulacją informacjami.

To przegląd nie tylko nowej technologii, ale także otwarcie ważnych dyskusji dotyczących etyki, estetyki i roli autora w erze cyfrowej.

Jednym z głównych problemów dotyczących autorstwa jest pytanie, kto jest właściwym twórcą dzieła - czy to programista, który zaprojektował algorytmy SI, czy może maszyna, która generuje konkretny obraz czy kompozycję na ich podstawie? Wystawa ta stwarza doskonałą okazję do rozważenia, jakie znaczenie ma wkład człowieka (ludzka inteligencja) w procesie twórczym w przypadku narzędzi opartych na Sztucznej Inteligencji.

Kwestie praw autorskich stają się bardziej skomplikowane w kontekście dzieł stworzonych przez SI. Czy prawa autorskie powinny przysługiwać programiście, który stworzył algorytmy, czy też osobie, która użyła tych algorytmów do wygenerowania konkretnego dzieła? W jaki sposób można chronić prawa autorskie do prac stworzonych przez SI, zwłaszcza gdy proces twórczy może być bardziej zautomatyzowany i trudniejszy do śledzenia?

Wystawa ta może być też okazją do dyskusji na temat roli instytucji i społeczności w regulowaniu i definiowaniu praw autorskich w kontekście nowych technologii. Jakie powinny być standardy etyczne i prawnicze dotyczące wykorzystania Sztucznej Inteligencji w twórczości artystycznej, naukowej, dydaktycznej i w innych dziedzinach ludzkiej aktywności?

prof. dr hab. Krzysztof Molenda

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Prace-studenckie_Sztuczna-Inteligencja.pdf 25.04.2024 Oliwia Szeląg
Pobierz PDF Prace-studenckie_Sztuczna-Inteligencja.pdf(7.3 MB)