Zmarł prof. Marceli Kosman

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że w dniu 29 grudnia 2023 roku zmarł w wieku 82 lat

Prof. dr hab.

Marceli Kosman

Profesor zwyczajny

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kierownik Zakładu Dziennikarstwa (1987-2003)
oraz Zakładu Kultury Politycznej (2003-2012)
w Instytucie a następnie Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (2017)
Dyrektor Biblioteki Kórnickiej (1976-1982)
Profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (1983-1993)
Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu (1996-2008)

Historyk - badacz dziejów Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Litwy, stosunków wyznaniowych oraz dziejów kultury polskiej od późnych wieków średnich  do końca czasów nowożytnych. Politolog - badacz kultury politycznej i jej miejsca w edukacji politycznej społeczeństwa.

Autor ponad 1700 monografii i innych prac naukowych. Niestrudzony autor podręczników, eseista i popularyzator nauki.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie wyróżniany odznaczeniam i nagrodami państwowymi.

Odszedł wybitny naukowiec i szanowany nauczyciel akademicki, promotor 20 doktorów, wychowawca wielu pokoleń studentów.

Cześć Jego Pamięci!
Rodzinie Pana Profesora składamy wyrazy współczucia.

Rektor i Senat
Dziekan i społeczność akademicka
Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pogrzeb odbędzie się 11 stycznia 2024 r. o godz. 11.10 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Msza Święta żałobna 11 stycznia 2024 godz. 08:30, w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium MB Różańcowej, ul. Szewska 18, 61-760 Poznań.

Zachęcamy do lektury wspomnień  przyjaciół i wychowanków Pana Profesora:

Prof. Marceli Kosman

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Na drogach i bezdrożach historii, politologii i kultury politycznej 4.01.2024 Maciej Skrzypek
PDF
Pobierz PDF Na drogach i bezdrożach historii, politologii i kultury politycznej(6.3 MB)
Mój Profesor 4.01.2024 Maciej Skrzypek
PDF
Pobierz PDF Mój Profesor(74.3 KB)