Grupa Badawcza: Innowacje Demokratyczne

Democratic Innovations

Społeczeństwa ewoluują, a razem z nimi powinna rozwijać się demokracja. Przyszłość demokracji obejmuje połączenie różnych metod charakterystycznych dla demokracji reprezentatywnej, partycypacyjnej oraz deliberatywnej.

Witamy na stronie grupy badawczej Innowacje Demokratyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza pod kierownictwem Prof. UAM dr hab. Pauliny Pospiesznej. Jesteśmy zespołem badaczy, eksplorujących nowe i kreatywne metody praktykowania demokracji, korzystając z różnych teorii i metod. Dzielimy się naszą wiedzą na temat innowacji demokratycznych, współpracując ściśle z innymi uczonymi zarówno w kraju, jak i za granicą, ekspertami, praktykami – szczególnie tymi z organizacji pozarządowych i samorządu lokalnego. Oferujemy pomoc i porady osobom, które pracują nad ulepszaniem demokracji.

Demokracja zawsze się zmienia, z różnymi ludźmi, sposobami działania i organizacjami. Obecnie demokracja reprezentacyjna stoi przed pewnymi wyzwaniami, a coraz więcej osób chce nowych form uczestnictwa w życiu publicznych. Naszym celem jest zrozumienie, porównanie i znalezienie sposobów na ulepszenie demokracji w trakcie tych zmian.

Geograficznie skupiamy się na Europie Centralnej i Wschodniej. Jednakże, koncentrujemy się także na innych krajach postkomunistycznych, szczególnie tam, gdzie demokracja wciąż nie jest w pełni ustanowiona, ponieważ chcemy zrozumieć, czy promując demokrację, jest możliwe także wspieranie praktyk deliberatywnych i uczestniczących przy tworzeniu demokracji reprezentacyjnej.

Granty badawcze realizowane przez zespół:

Zespół

prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna

Paulina Pospieszna

Obroniła doktorat z politologii na University of Alabama w 2010 roku, a następnie pracowała jako post-doc na University of Konstanz oraz University of Mannheim w Niemczech. Jej badania obejmują promocję demokracji, innowacje demokratyczne, narzędzia demokracji deliberatywnej, demokratyzację, regresja demokracji, społeczeństwo obywatelskie, grupy interesu, organizacje pozarządowe oraz partycypacja obywatelska, ze szczególnym uwzględnieniem aktywizmu młodzieżowego. Dodatkowo zajmuje się narzędziami polityki zagranicznej, takimi jak pomoc i sankcje. Geograficznie skupia się głównie na Europie Środkowej i Wschodniej, a jej badania łączą metodologie ilościowe i jakościowe. Jej dorobek publikacyjny obejmuje głównie artykuły w międzynarodowych czasopismach oraz dwie autorskie książki. Aktywnie uczestniczy w projektach badawczych i kierowała czterema projektami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jako pracownik akademicki czerpie radość z prowadzenia badań, budowania interakcji z praktykami (szczególnie organizacjami pozarządowymi) oraz z angażowania studentów. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://paulinapospieszna.pl

mgrWeronika Kędzia

Weronika Kędzia

Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM, w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwentka studiów na kierunku International Relations na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Stypendystka programu Erasmus+ na Uniwersytecie Gandawskim (2019/2020). Członkini grupy badawczej Democratic Innovations na UAM. Uczestniczka projektów i wymian międzynarodowych: Master Class of Advanced Dictatorship Research (Ostrava, 2022), Master Class of EU Foreign Policy and Democracy Support (Ljubljana, 2023). Organizatorka i facylitatorka wielu projektów i szkoleń Erasmus+: Praga (2021), Wilno (2021), Denizli (2021), Salihli (2021), Gdynia (2022), Tropea (2023). W pracy naukowej koncentruje się na problematyce: promocji i erozji demokracji, partycypacji obywatelskiej i autorytaryzmie, w szczególności w regionie Afryki Północnej. weronika.kedzia@amu.edu.pl

mgr Magni Szymaniak-Arnesen

Magni Szymaniak-Arnesen

Osoba doktorancka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Pracę magisterską z politologii na temat pierwszego panelu klimatycznego w Stanach Zjednoczonych obroniło na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2019 roku przebywało w Berlinie na Międzynarodowym Stypendium Parlamentarnym niemieckiego Bundestagu. Magni obserwowało dotychczas Washington Climate Assembly, ogólnopolski panel obywatelski o kosztach energii i cztery panele obywatelskie organizowane w polskich miastach. W swojej pracy doktorskiej, skupia się na procesach wybierania zakresów tematycznych paneli obywatelskich oraz konsekwencji tych wyborów dla kształtowania polityk publicznych. Magni posiada również doświadczenie pracy w administracji publicznej oraz działalności aktywistycznej.