Równolegle z panelem klimatycznym w Łodzi, przez pięć weekendowych dni w marcu i kwietniu 2023 roku odbywał się Krakowski Panel Transportowy. Był to drugi już, po Krakowskim Panelu Klimatycznym z 2021 roku, panel obywatelski organizowany w Krakowie. Wyłonionymi w konkursie operatorami i moderatorami panelu transportowego były Fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Optimum Pareto.
Panel miał odpowiedzieć na pytanie: „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą wpływać na dalszy rozwój działań na rzecz zrównoważonego transportu?”, ze szczególnym uwzględnieniem następujących kwestii:
- optymalizacja przemieszczania się po mieście,
- zarządzanie ruchem pojazdów na terenie miasta,
- sposób zapewniania miejsc parkingowych,
- zmniejszanie emisji z transportu,
W Panelu wzięło udział 80 losowo wybranych mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Ostateczna grupa odzwierciedlała w najlepszym możliwym stopniu strukturę demograficzną lokalnego społeczeństwa.
Nasz Zespół brał udział w wydarzeniu w charakterze obserwatorów procesu, a także przeprowadził wśród osób w nim uczestniczących ankiety przed rozpoczęciem i po zakończeniu panelu. Cel ankiet był przede wszystkim badawczy, jednak znalazły się w nich również pytania służące ewaluacji wydarzenia na potrzeby organizatorów panelu.
Kilka tygodni po zakończeniu Krakowskiego Panelu Transportowego, nasz Zespół zorganizował w Krakowie badania w formie grup fokusowych. Jedna z grup składała się z byłych uczestników i uczestniczek Panelu, natomiast druga grupa składała się z porównywalnych pod względem demograficznym osób mieszkających w Krakowie, które nie brały udziału w Panelu. Badanie fokusowe miało na cel zaobserwowanie wpływu udziału w panelu obywatelskim na rozumienie i ocenę tego narzędzia podejmowania decyzji.