Wykład: Instrumenty Demokracji Deliberatywnej jako Panaceum na Kryzys Demokracji

Dołącz do wykładu Pauliny Pospiesznej 22 maja na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu ValEUs Jean Monnet Policy Network (JMPN), na temat aktualnych wyzwań stojącymi przed Unią Europejską i poszukiwanie potencjalnych rozwiązań, zwłaszcza w jej polityce zagranicznej. Jako kierownik projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, skupiających się na innowacjach demokratycznych, zwłaszcza instrumentach demokracji deliberatywnej, Paulina Pospieszna i jej zespół zgłębiają projektowanie, role zaangażowanych aktorów i wpływ procesów mających na celu wzmocnienie demokracji reprezentatywnej. Podczas tej prezentacji podzieli się wnioskami wynikającymi z tych projektów.

Rozpoczynając od przedstawienia Unii Europejskiej jako promotora demokracji i dylematów, z którymi się boryka, zostanie omówione pojęcie deficytu demokratycznego w UE i szerszy kryzys demokracji reprezentatywnej. To otworzy drogę do zrozumienia konieczności innowacji demokratycznych jako odpowiedzi na te wyzwania, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów demokracji deliberatywnej. Zostaną omówione instrumenty i narzędzia wykorzystywane do podejmowania włączających decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem paneli obywatelskich. Przykłady z UE, w tym Konferencja na temat Przyszłości Europy, posłużą jako ilustracje praktycznego zastosowania tych mechanizmów. Zostaną również omówione odpowiedzi na kluczowe pytania badawcze, takie jak motywacje politycznych liderów przy organizowaniu paneli obywatelskich, ich wpływ na uczestników i wkład w odnowę demokratyczną. W wykładzie można uczestniczyć zarówno osobiście, jak i online za pośrednictwem YouTube, zgodnie z informacją na plakacie.

Deliberative Democracy Instruments as a Panacea for Democracy in Crisis