W maju br. odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie dotyczące organizacji Blended Intensive Programme (BIP), koordynowane przez Grupę Badawczą Studia Graniczne i Regionalne (SGiR) WNPiD UAM.
Blended Intensive Programme (BIP) to krótkie intensywne programy w zakresie uczenia się, nauczania i szkolenia. W tej formule wymagana jest realizacja komponentu on-line oraz krótka mobilność fizyczna. Studenci traktowani są jako aktywni współorganizatorzy całego procesu, a ich międzynarodowa współpraca jest wyznacznikiem BIP.
BIP musi być opracowany i wdrożony przez przynajmniej 3 uniwersytety, z 3 różnych państw programu Erasmus+. Chęć współpracy z naszą Grupą Badawczą oraz podpisanie umowy o konsorcjum, wyraziły:
- Technical University Liberec;
- Silesian University in Opava;
- University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava;
- Babeș-Bolyai University;
- Uniwersytet Opolski.
Dobór partnerów wynikał z zaproponowanej tematyki BIP, która ma dotyczyć dynamiki w przestrzeni transgranicznej naszego regionu „Cross-border cooperation and border conflicts in Central and Eastern Europe at the time of policrisis”.
Moduł wirtualny prowadzony będzie od lutego 2025 r., a studenci z partnerskich Uczelni przyjadą do Poznania na podsumowanie swoich naukowych projektów w kwietniu 2025 r.
Inicjatywa prowadzona jest w ramach konsorcjum Border and Regional Studies Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej – CEEPUS.