Grupa Badawcza Studia Graniczne i Regionalne (SGiR)

W grudniu 2023 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa rozpoczęła działalność Grupa Badawcza Studia Graniczne i Regionalne (SGiR).

Grupa Badawcza SGiR zajmuje się badaniami granic, pograniczy i regionów w kontekście procesów integracji i dezintegracji, ze szczególnym naciskiem na obszary Europy Środkowej i Wschodniej, Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz Bałkanów.

Stanowi ona kolejny krok w wieloletnich aktywnościach badawczych i dydaktycznych zespołu naukowców reprezentujących różne specjalności i podejścia analityczne, a koncentrujących się na dynamice zmian w relacjach między państwami i niepaństwowymi aktorami w kontekście zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej. W skład Grupy wchodzą: prof. UAM dr hab. Jarosław Jańczak (Kierownik), prof. UAM dr hab. Tomasz Brańka, prof. UAM dr hab. Łukasz Donaj.

Głównymi celami Grupy Badawczej Studia Graniczne i Regionalne są:

• badania, a w szczególności pozyskiwanie, udostępnianie i promowanie aktualnych trendów w dziedzinie studiów nad granicami i regionami;
  • zwiększenie mobilności między studentami i wykładowcami reprezentującymi instytucje akademickie zaangażowane w studia nad granicami i regionami;
  • stworzenie podstaw do regularnej debaty akademickiej na temat regionów przygranicznych, szczególnie w Europy Środkowej i Wschodniej, w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz Bałkanów oraz integracji regionalnej i subregionalnej;
  • popularyzacja współpracy transgranicznej w wymiarze akademickim;
  • tworzenie i rozwój kolejnych międzynarodowych projektów badawczych.

Dodatkowo, Grupa osadzona jest w transgranicznej sieci współpracy studiów granicznych i regionalnych, działających w ramach konsorcjum Border and Regional Studies Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej – CEEPUS.