Data wydarzenia:

Seminarium naukowe pt. „Anarchia w środku Indo-Pacyfiku. Birma/Mjanma rok po zamachu stanu”

Zapraszamy na seminarium naukowe, które odbędzie się w dniu 28.02. 2022 r. - poniedziałek, tradycyjnie w godz. 13.00 - 14.30 na platformie MS TEAMS. Nasze zaproszenie przyjął prof. UJ dr hab. Michał Lubina, który przedstawi problem badawczy „Anarchia w środku Indo-Pacyfiku. Birma/Mjanma rok po zamachu stanu”
Prof. Michał  Lubina jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wcześniej był m.in. pierwszym dyrektorem koreańskiego Instytutu Sejonga UJ (2016-2017) i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Chulalongkorna w Bangkoku (2018). Jest autorem ośmiu książek, w tym naukowego bestselleru „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja - Chiny” oraz jego anglojęzycznej wersji „A Political Marriage of Convenience”. Ponadto wielu monografii o Birmie, w tym ostatniej, cieszącej się wielkim zainteresowaniem w świecie pracy „A Political Biography of Aung San Suu Kyi” (Routledge: New York-London, 2020). Jego rozprawa habilitacyjna została przetłumaczona na birmański i wydana w Rangunie w 2020 r.  Prof. Lubina jest laureatem dziesięciu nagród Rektora UJ za dorobek naukowy, pięciu grantów oraz stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych badaczy. Odwiedził 75 państw w świecie, mieszkał w Rosji, Chinach i Tajlandii. Niedawno otrzymał Taiwan Fellowship na pobyt badawczy w Tajpej w 2022 r. Gość naszego seminarium regularnie współpracuje z też mediami. Pisał m.in. do Polityki, Rzeczpospolitej, Znaku, Wprost, Do Rzeczy, Nowej Konfederacji, Klubu Jagiellońskiego, Kultury Liberalnej, National Geographic i Tygodnika Powszechnego. Jest też stałym komentatorem spraw azjatyckich w polskim radiu (Tok Fm; Polskie Radio, Radio Kraków i in.), polskiej telewizji (Polsat, TVN, TVP i in.) i internecie (Onet, Newsweek, Raport D. Rosiaka, Dział Zagraniczny i in.) oraz w wielu mediach zagranicznych (BBC, The Diplomat, Deutsche Welle, Izwiestia i in.).
Prelekcja profesora to w naszej opinii nie tylko znakomita okazja do poznania współczesnych problemów Birmy w kontekście krajowym i międzynarodowym, ale także do dyskusji o uniwersalnych prawach człowieka, podstawowych prawach i wolnościach obywatelskich. Są to zagadnienia od wielu lat na przykładzie Birmy omawiane na wszystkich renomowanych uczelniach wyższych w świecie.

Fot. Michał Zieliński

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
OPIS OSTATNIEJ MONOGRAFII AUTORA 8.02.2022 Maciej Skrzypek
DOCX
Pobierz DOCX OPIS OSTATNIEJ MONOGRAFII AUTORA(18.1 KB)
OPIS PROBLEMU BADAWCZEGO 8.02.2022 Maciej Skrzypek
DOCX
Pobierz DOCX OPIS PROBLEMU BADAWCZEGO(14.4 KB)