Data publikacji w serwisie:

Badacze WNPiD w projekcie MORES

Profesor Artur Lipiński (na zdjęciu) pokieruje polskim zespołem w ramach projektu MORES. W ramach programu Horyzont Europa badacze z 9 krajów europejskich dokonają analizy jakie emocje towarzyszą polityce od obojętności aż do nadmiernej emocjonalizacji. Oprócz prof. UAM dr. hab. Artura Lipińskiego w projekcie wezmą udział także: prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska, dr Jakub Jakubowski oraz dr Filip Biały.

Jednym z ważnych współczesnych wyzwań dla demokracji liberalnej jest obojętność obywateli względem polityki, której równolegle towarzyszy jej dramatyzacja i emocjonalizacja wykorzystywana przez aktorów antysystemowych czy populistycznych. Efektem jest erozja sfery publicznej oraz pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa. Na poziomie normatywnym projekt MORES zakłada, że należy unikać zarówno niedostatecznej, jak i nadmiernej emocjonalizacji polityki. Pierwsza z nich prowadzi do afektywnego odłączenia obywateli od polityki, podczas gdy druga pobudza politykę plemienną i utrudnia deliberację - obie skrajności zagrażają demokracji.
MORES argumentuje, że moralne emocje i umoralnione tożsamości polityczne - konceptualna innowacja projektu - mają praktyczną wartość w radzeniu sobie z wyzwaniami polityki afektywnej. Emocje moralne są powiązane z interesami lub dobrobytem społeczeństwa lub przynajmniej osób innych, niż sam podmiot. Mogą one jednoczyć ludzi we wspólnych celach lub dzielić ich według umoralnionych tożsamości politycznych. MORES stworzy nowoczesne metody badania oraz wygeneruje nowe dane empiryczne na temat (1) rodzaju emocji moralnych wywoływanych przez działania i zjawiska polityczne, takie jak kampanie, style przywództwa i nieliberalna polityka; (2) roli emocji moralnych w kształtowaniu umoralnionych tożsamości politycznych; (3) wpływu emocji moralnych na zachowania polityczne, takie jak poparcie polityczne i aktywizm obywatelski.

Aktualizacje na temat projektu będą zamieszczane tutaj.