W dniu 9 kwietnia 2025 roku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wydarzenie ToGetHer in Europe. Perspective of Polish Women (Wspólnie w Europie. Perspektywa Polskich Kobiet), które współorganizowaliśmy jako zespół UAM. Organizatorem wydarzenia była Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i jednocześnie Przewodnicząca Grupy Wysokiego Szczebla ds. Równości i Różnorodności Pani Ewa Kopacz.
Wśród osób otwierających debatę głos zabrali:
- Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola,
- Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz,
- Sekretarz Generalny Parlamentu Europejskiego Alessandro Chiocchetti,
- Minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka,
- Ambasador RP przy UE Agnieszka Bartol.
Debata poświęcona partycypacji kobiet, która działa w przestrzeni publicznej poprzedzona została wystąpieniami współpracowników i współpracowniczek WNPID/WSE/SWFIS/Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej, którzy zaprezentowali sukcesy, bariery i ograniczenia kobiet w równym dostępie do nauki, edukacji, polityki, rynku pracy i sportu. W ramach następujących paneli : kobiety w nauce i na rynku pracy oraz kobiety w polityce, sporcie i edukacji (moderowanych przez Prof. Iwettę Andruszkiewicz i Posłankę Małgorzatę Niemczyk) wystąpili: Prof. Robert Kmieciak (WNPiD), Prof. Grażyna Strnad (WNPiD), Prof. Iwetta Andruszkiewicz (WNPiD), Dr Eliza Kania, Prof. Beata Pająk-Patkowska (WNPiD), Dr Grażyna Barabasz, mgr Łukasz Stypa. W wydarzeniu wzięły udział również mgr Natalia Strzemkowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych oraz studentka Bezpieczeństwa narodowego, Anna Laskowska.
Wydarzenie jest kontynuacją konferencji w Parlamencie RP zapoczątkowanych przez Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM, przez parlamentarzystki i środowisko naukowe. Uczestniczyli w nim reprezentanci polskiego rządu, polskie i europejskie parlamentarzystki, kadra naukowa polskich i zagranicznych uniwersytetów, reprezentantki organizacji samorządowych i osoby działające społecznie.
W styczniu 2025 roku Polska objęła Prezydencję w Radzie UE. Jednym z jej priorytetów są prawa kobiet i równość płci. Debata w PE została zorganizowana w nawiązaniu do tych działań i pod Patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Fotografie udostępnione przez Parlament Europejski, autor Denis Lomme oraz Aleksandra Górska.