Książka pod redakcją prof. Joanny Rak ukazała się w Routledge

Nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się książka pt. Why Neo-Militant Democracies Endure: The Inner Six in Comparative Perspective, pod redakcją prof. Joanny Rak. Znajdziecie w niej m.in. teksty naukowe autorstwa prof. Joanny Rak, dr Agnieszki Filipiak, dr Klaudii Gołębiowskiej, dr. Marcina Łukaszewskiego, mgr. Macieja Skrzypka (na zdjęciu) oraz mgr Karoliny Owczarek. Zaprezentowane w nich wyniki badań porównawczych dotyczą poziomu epistemicznej sprawiedliwości środków nowej demokracji opancerzonej w państwach założycielskich Wspólnoty Europejskie.
Publikacja stanowi rezultat badań prowadzonych w ramach projektu Kontestacja polityczna a nowa demokracja opancerzona (nr grantu 2018/31/B/HS5/01410), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. To już druga książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Routledge, stanowiąca rezultat prac zespołu prof. Rak. Pierwsza z nich poświęcona była trajektorii nowych demokracji opancerzonych w państwach postkomunistycznych. Więcej na jej temat przeczytacie tutaj.

Prof. UAM dr hab. Joanna Rak pracuje w Zakładzie Kultury Politycznej UAM. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się m.in. na kontestacji politycznej i przemocy politycznej. Pani Profesor jest autorką następujących rozdziałów w książce:
  • Methodological and Theoretical Assumptions for Studying the Endurance of Neo-militant Democracies
  • Central and Eastern Europe From the Great Recession to Warfare Times (współautorstwo)
  • The Endurance of Neo-militant Democracies in Comparative Perspective

Dr Agnieszka Filipiak jest adiunktką w Zakładzie Kultury Politycznej UAM. Prowadzone przez nią badania dotyczą m.in. nowych ruchów społecznych oraz Gender Studies. Pani Doktor jest autorką następujących rozdziałów w książce:

• Electoral Rights for All? Restrictions on Passive and Active Voting Rights (współautorstwo)
  • LGBTQI+ Erasure or Progress in Protecting Human Rights? Restrictions on the Rights of LGBTQI+ People

Dr Klaudia Gołębiowska pracuje w Zakładzie Systemów Politycznych UAM. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się m.in. na polityce migracyjnej oraz politykach integracji imigrantów. Pani Doktor jest współautorką rozdziału pt. Between Inclusive and Exclusive Policies. Restrictions on Naturalization and Migrants' Rights.

Dr Marcin Łukaszewski jest adiunktem w Zakładzie Kultury Politycznej UAM. Prowadzone przez niego badania dotyczą  m.in. europejskich systemów politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem mikropaństw.Pan Doktor jest współautorem rozdziału pt. Between Inclusive and Exclusive Policies. Restrictions on Naturalization and Migrants' Rights.

Mgr Karolina Owczarek jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM. Jej zainteresowania naukowe koncertują się na kontrolowaniu protestów i na ochronie praw do pokojowych zgromadzeń w Europie. Pani Magister jest autorką następujących rozdziałów w książce:
  • Dissent Within and Beyond the Boundaries of Legality. Restrictions on the Freedom of Assembly
  • Facing New Threats. Restrictions on Terrorism and Hybrid Interference

Mgr Maciej Skrzypek jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM. Prowadzone przez niego badania dotyczą m.in. regresji demokracji w Europie  Środkowo-Wschodniej. Pan Magister jest autorem następujących rozdziałów w książce:

• Ignore Threats or Believe in the Inviolability of Rules? Restrictions on the Freedom of Association, Registration, and Functioning of Political Parties
  • Did Neo-militant Democracy Deal With Changes in Media Systems Efficiently? Restrictions on Freedom of Speech and the Press
  • Avenues for Studies on Pandemic-Ridden and Warfare Times Neo-militant Democracies (współautorstwo)
Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.