Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Studia magisterskie, to nowe specjalności, a nowe specjalności to nowe możliwości! To najbardziej popularny kierunek studiów magisterskich na naszym Wydziale. Nic w tym dziwnego – praktyczne zajęcia w laboratoriach komputerowych i studiach produkcyjnych oraz postprodukcyjnych. Studia na tym kierunku otworzą przed Tobą nowe horyzonty.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM to miejsce, w którym każdy może rozwinąć swoje umiejętności. Od pracy w jednym z licznych mediów studenckich, przez organizację różnego rodzaju wydarzeń, do realizacji filmowej i telewizyjnej.

mgr Weronika Dopierała, absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Kariera

Zajęcia w ramach nowych specjalności poszerzą Twoje kompetencje, które z pewnością doceni Twój przyszły pracodawca. Zajęcia z grafiki komputerowej i składu tekstu to tylko wybrane z wielu przedmiotów, które z powodzeniem pozwolą Ci znaleźć pracę w każdej dziedzinie. Ukończenie naszych studiów pozwoli Ci bez większych trudności rozpocząć karierę dziennikarza telewizyjnego i radiowego, specjalisty ds. public relations, pracownika działów reklamy i promocji oraz rzecznika prasowego. Praktyczna wiedza pozwoli Ci otworzyć w przyszłości własną firmę medialną lub świadcząca usługi w zakresie promocji i reklamy. Wielu naszych absolwentów znajduje pracę w lokalnych, a także ogólnopolskich mediach.

Dr Dominika Narożna

Czy lubisz życie pełne wyzwań, pasji i adrenaliny? Czy chcesz mieć ciekawy zawód, który pozwoli Ci wiedzieć oraz zrozumieć więcej niż inni? To wszystko mogą dać Ci studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.Dzięki nim jestem dziennikarzem, producentem i wykładowcą. Mam też doświadczenie jako rzecznik prasowy. Tobie również te studia pozwolą spełnić swoje marzenia, gdziekolwiek będziesz… Spotkajmy się na UAM!

Specjalności

Dziennikarstwo

Wybierając tę specjalność poznasz tajniki dziennikarstwa. Staniesz przed kamerą lub weźmiesz ją do ręki i zrealizujesz własny wywiad lub materiał reporterski . Będziesz miał również okazję poprowadzić własny program radiowy. Rozwiniesz swój warsztat pisarski oraz poznasz zasady funkcjonowania współczesnego dziennikarstwa. Dowiesz się jak powstaje NEWS, ale także jak wygląda praca w redakcji. Pozwoli Ci to, po zakończeniu studiów wejść bez obaw w świat dziennikarstwa.Dziś dziennikarzem może być każdy, Ty zostań profesjonalistą w tej dziedzinie!

Dziennikarstwo sportowe i zarządzanie w sporcie

Dziś dziennikarstwo sportowe to już nie tylko prasa, radio czy telewizja. Czołowi polscy eksperci w tej dziedzinie stają się twórcami internetowymi i podbijają takie portale jak YouTube. Nic dziwnego – dziennikarstwo sportowe to hobby w czystej postaci! Jeśli Ty także jesteś pasjonatem sportu to trafiłeś na specjalność stworzoną z myślą o Tobie! Podczas 2 lat studiowania spotkasz się z najwybitniejszymi polskimi dziennikarzami sportowymi, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu historii sportu. Będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez znanych komentatorów i sprawozdawców sportowych. Specjalistyczne zajęcia ze sportowego marketingu, managementu, public relations przeprowadzą dla Ciebie menadżerowie pracujący dla największych polskich klubów sportowych. Nauczysz się obsługiwać konferencje prasowe i wydarzenia sportowe. Weźmiesz udział w profesjonalnych warsztatach współorganizowanych przez Canal+.I Ty możesz zostać kolejnym wiodącym dziennikarzem sportowym w Polsce!

Nowe Media (specjalność realizowana na studiach stacjonarnych)

Nowe Media to wyjątkowa specjalność. Program studiów oparty został na praktycznych zajęciach, dzięki którym zrozumiesz specyfikę nowoczesnych technologii. Zajęcia z rysunku, grafiki, animacji, dźwięku, obrazu, filmu, programowania, czy montażu pozwolą Ci zdobyć praktyczne umiejętności poruszania się w środowisku produkcyjnym. Realizując projekty w ramach zajęć zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w mediach integrujących Internet i prasę, telewizję i radio, a także w mediach społecznościowych.Dzięki tej specjalność wykroczysz daleko poza tradycyjne rozumienie dziennikarstwa i komunikacji społecznej!

Reklama i promocja

Skuteczna reklama i promocja wymaga zarówno szerokiej wiedzy, jak i wielu umiejętności. Wybierając tę specjalność zdobędziesz jedno i drugie. Tutaj poznasz tajniki reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej i internetowej. Dowiesz się także jak konstruować tekst reklamowy oraz jak profesjonalnie przygotować i przeprowadzić kampanię reklamową. Dzięki zajęciom z grafiki i fotografii reklamowej będziesz w stanie przygotować materiały promocyjne. Zdobędziesz praktyczne umiejętności z zakresu budowania marki danego produktu, które są poszukiwane przez pracodawców z branży.

Zarządzanie i komunikowanie w biznesie

Każdego roku wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie komunikacji w biznesie. Poszukiwane są osoby potrafiące skutecznie przetwarzać informacje i dbać o ich prawidłowy przepływ. U nas poznasz mechanizmy zarządzania komunikacją. Na zajęciach prowadzonych przez wybitnych specjalistów z branży zrozumiesz, na czym polega komunikacja wewnętrzna w przedsiębiorstwie oraz zarządzanie informacją w sytuacji kryzysowej. Po zakończeniu studiów umiejętność korzystania z nowoczesnych technik i środków komunikacji będzie Twoim wielkim atutem, o którym warto wspomnieć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Sprawdź program studiów

Zapisz się!

O przyjęcie mogą się ubiegać absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna lub kierunku pokrewnym. Absolwenci innych kierunków niż dziennikarstwo i komunikacja społeczna w okresie do końca studiów zobowiązani są zdać egzaminy z następujących modułów kształcenia (przedmiotów), jeżeli nie zaliczyli ich w trakcie dotychczasowych studiów: Wstęp do nauki o komunikowaniu; Gatunki dziennikarskie; Prawo mediów. Wykaz przedmiotów oraz tryb ich zaliczenia określa prodziekan WNPiD na podstawie analizy suplementu dokumentującego przebieg dotychczasowych studiów

Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów studiów pierwszego stopnia tego samego lub pokrewnego kierunku

Elementy postępowania kwalifikacyjnego

Wymagane minimum 

Maks punktów

Waga elementu

Maks. wynik

1) ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych

-

5

1

5

Liczba punktów możliwa do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym

5

W przypadku studentów niestacjonarnych (zaocznych) rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc.

Tryb studiowania: stacjonarny i niestacjonarny.
Czas trwania: 2 lata ( 4 semestry).
Koszty: nieodpłatne – studia stacjonarne; 1,900 zł/semestr – studia niestacjonarne; 3000 zł/semestr - cudzoziemcy podejmujący studia stacjonarne w języku polski

Kontakt: mgr Krystyna Tyczewska, tel. 61 829 6517,
adres e-mail: krystyna.tyczewska@amu.edu.pl

pracownik sekretariatu

Krystyna Tyczewska

Pracownik sekretariatu

e-mail: krystyna.tyczewska@amu.edu.pl

tel. 61 829 6511